Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa (ex lege). Oznacza to, że jej powstanie determinuje zajście określonych przesłanek i nie jest wymagana żadna dodatkowa czynność np. podjęcie uchwały.
Pierwszą z dwóch ustawowych przesłanek powstania wspólnoty mieszkaniowej jest ustanowienie odrębnej własności pierwszego lokalu (mieszkalnego lub użytkowego) i przeniesienie jego własności. Drugim zaś warunkiem jest, aby właścicielem wyodrębnionego lokalu była inna osoba (fizyczna lub prawna) niż właściciel pozostałej części nieruchomości (tak np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. akt: I FSK 585/12).
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa nie musi ograniczać się tylko jednego budynku. Jeśli budynek położony jest na jednej nieruchomości gruntowej (posiadającej jedną księgę wieczystą), to właściciele lokali w ramach tej nieruchomości stanowić będą jedną wspólnotę mieszkaniową.
Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż trzy, zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi odbywa się przy zastosowaniu przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. W Warszawie „małe wspólnoty” stanowią niewielki procent wśród wszystkich wspólnot mieszkaniowych. Jeżeli natomiast liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, to zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi odbywa się zgodnie z przepisami Ustawy o własności lokali. Warszawa to w większości tzw. „duże wspólnoty” gdzie liczba lokali jest większa niż trzy.
FILARIO to zarządcy nieruchomości, którzy pomogą Ci w zarządzaniu Twoją wspólnotą mieszkaniową już od momentu jej powstania. Obszar naszego działania, to Warszawa, a zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi to nasza pasja.