Odpowiedź na tak zadane pytanie powinna brzmieć „to zależy…”.
Zależy od tego jaka jest struktura własnościowa danej nieruchomości, z nieruchomością o jakim przeznaczeniu mamy do czynienia oraz jakie są cele właściciela nieruchomości.
Jeśli mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową, która powstaje z mocy prawa, a jej celem jest zarządzanie nieruchomością wspólną, to administrowanie mieszkaniami nie będzie wchodziło w zakres usługi administrowania nieruchomością.
W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wyodrębnione lokale stanowią przedmiot odrębnej własności, a organ uprawniony do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej (zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 Ustawy o własności lokali), nie ma umocowania do podpisania umowy o administrowanie lub zarządzanie lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębny przedmiot prawa własności.
Administrowanie nieruchomością będzie w tym przypadku polegało na bieżącym utrzymaniu nieruchomości wspólnej, w której każdy z właścicieli ma swój udział. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, administrowanie mieszkaniami, czyli ich bieżące utrzymanie leży w gestii ich właścicieli.
Natomiast w przypadku nieruchomości mieszkaniowych, wybudowanych w celach komercyjnych, posiadających jednego właściciela np. budynek wzniesiony przez fundusz inwestycyjny z przeznaczeniem na najem instytucjonalny, administrowanie nieruchomością będzie obejmowało również zarządzanie / administrowanie lokalami mieszkalnymi. Najczęściej administrowanie nieruchomością, w tym administrowanie mieszkaniami, będzie obejmowało też komercjalizację nieruchomości, czyli zarządzaniem najmem.